۲۵ واقعیت شگفت انگیز در مورد کره زمین که احتمالا نمی دانستید

0
9640

[dropcap size=big]20[/dropcap]فاصله بین پایین ترین نقطه کره زمین (گودال ماریانا با فاصله ۱۱۰۳۴ متر پایین تر از سطح دریا) و بالاترین نقطه آن (کوه اورست با فاصله ۸۸۴۸ متر بالاتر از سطح دریا) برابر است با ۱۹۸۸۲ متر . اگر حدود ۴۶ عدد برج میلاد را روی هم بگذاریم می توانیم به این فاصله برسیم .

کوه اورست ، بالاترین ارتفاع کره زمین


[dropcap size=big]19[/dropcap]دیواره بزرگ مرجانی ، مجموعه ای از مرجان هاست که در شرق کشور استرالیا و اقیانوس آرام قرار گرفته‌ است . این دیواره بزرگ با پوشاندن سطحی به وسعت ۳۴۴۴۰۰ کیلومتر مربع ، بزرگ ترین ساختار زنده شناخته شده در کره زمین محسوب می شود . این ساختار مرجانی به قدری وسعت دارد که از فضا قابل رویت است .

دیواره بزرگ مرجانی


[dropcap size=big]18[/dropcap]بالاترین دمایی که تا کنون روی زمین ثبت شده مربوط به دره مرگ کالیفرنیا با دمای ۵۶٫۷ درجه سانتی گراد بوده است . این دما به صورت رسمی در تاریخ ۱۰ جولای ۱۹۱۳ به ثبت رسیده است . پایین ترین دمای تاریخ نیز در سال ۱۹۸۳ ، دمای ۸۹٫۲- درجه سانتی گراد بوده که در قطب جنوب ثبت شده است .

بالاترین و پایین ترین دمای ثبت شده تاریخ


[dropcap size=big]17[/dropcap] با توجه به جایی که در روی زمین قرار دارید می توانید با سرعت بیش از ۱۶۰۹ کیلومتر بر ساعت دور محور آن بچرخید . به صورت همزمان نیز ، همه ما با سرعت ۱۰۸۰۰۰ کلیومتر بر ساعت در حال چرخش دور خورشید هستیم .

سرعت چرخش زمین دور خود و خورشید


[dropcap size=big]16[/dropcap]در دهانه رودخانه کاتاتومبو در ونزوئلا ، یک پدیده جوی منحصر به فرد وجود دارد که با عنوان طوفان ابدی شناخته می شود . این پدیده منحصر به فرد از توده ای از ابرهای طوفان زا در ارتفاع بیش از ۵ کیلومتر از سطح زمین نشات می گیرد ، این طوفان ۱۶۰ شب در سال ادامه داشته و هر بار به مدت ۱۰ ساعت در روز رخ می دهد.

طوفان ابدی

دیدگاه خود را ارسال کنید

Please enter your comment!
Please enter your name here