۲۵ واقعیت شگفت انگیز در مورد کره زمین که احتمالا نمی دانستید

0
9058

[dropcap size=big]10[/dropcap]نقاطی روی زمین وجود دارد که در آن نیروی گرانش از سایر نقاط کمتر است . خلیج هادسون در کانادا یکی از این نقاط مرموز محسوب می شود . علت تفاوت نیروی گرانش در این منطقه ، جرم کمتر زمین به دلیل عقب نشینی یخچال های طبیعی و وجود جریان چرخشی ماگما در اعماق هسته زمین است .

خلیج هادسون تفاوت گرانش


[dropcap size=big]9[/dropcap]زمین تنها سیاره ای است که نام لاتین آن ، از نام خدایان روم باستان گرفته نشده است . نام انگلیسی همه سیاره های منظومه شمسی ما از نام خدایان و الهه های رومی ها گرفته  شده است . به عنوان مثال ونوس ، ژوپیتر ، اورانوس و …

نام سیاره های منظومه شمسی


[dropcap size=big]8[/dropcap]در هسته زمین ، دما ممکن است به ۶۰۰۰ درجه سانتی گراد هم برسد ، این دما حتی از دمای سطح خورشید با درجه حرارت ۵۵۰۰ درجه سانتی گراد نیز بیشتر است .

دمای هسته زمین و سطح خورشید


[dropcap size=big]7[/dropcap] طبق تخمین دانشمندان ، روزانه بیش از ۱۰۰ تن شهاب سنگ با اندازه گرد و غبار وارد جو زمین می شود .

شهاب سنگ کوچک و گرد و غبار


[dropcap size=big]6[/dropcap] نود درصد فعالیت های آتش فشانی کرده زمین در بستر اقیانوس ها رخ می دهد . در سال ۱۹۹۳ ، دانشمندان بزرگ ترین تراکم شناخته شده از آتش فشان های فعال کف دریا را در جنوب اقیانوس آرام کشف کردند . این منطقه مساحتی برابر با کل ایالات متحده آمریکا را در بر گرفته و شامل ۱۱۳۳ مخروط آتش فشانی است .

آتش فشان های اقیانوسی