[dropcap size=big]۱۰[/dropcap]نقاطی روی زمین وجود دارد که در آن نیروی گرانش از سایر نقاط کمتر است . خلیج هادسون در کانادا یکی از این نقاط مرموز محسوب می شود . علت تفاوت نیروی گرانش در این منطقه ، جرم کمتر زمین به دلیل عقب نشینی یخچال های طبیعی و وجود جریان چرخشی ماگما در اعماق هسته زمین است .

خلیج هادسون تفاوت گرانش


[dropcap size=big]۹[/dropcap]زمین تنها سیاره ای است که نام لاتین آن ، از نام خدایان روم باستان گرفته نشده است . نام انگلیسی همه سیاره های منظومه شمسی ما از نام خدایان و الهه های رومی ها گرفته  شده است . به عنوان مثال ونوس ، ژوپیتر ، اورانوس و …

نام سیاره های منظومه شمسی


[dropcap size=big]۸[/dropcap]در هسته زمین ، دما ممکن است به ۶۰۰۰ درجه سانتی گراد هم برسد ، این دما حتی از دمای سطح خورشید با درجه حرارت ۵۵۰۰ درجه سانتی گراد نیز بیشتر است .

دمای هسته زمین و سطح خورشید


[dropcap size=big]۷[/dropcap] طبق تخمین دانشمندان ، روزانه بیش از ۱۰۰ تن شهاب سنگ با اندازه گرد و غبار وارد جو زمین می شود .

شهاب سنگ کوچک و گرد و غبار


[dropcap size=big]۶[/dropcap] نود درصد فعالیت های آتش فشانی کرده زمین در بستر اقیانوس ها رخ می دهد . در سال ۱۹۹۳ ، دانشمندان بزرگ ترین تراکم شناخته شده از آتش فشان های فعال کف دریا را در جنوب اقیانوس آرام کشف کردند . این منطقه مساحتی برابر با کل ایالات متحده آمریکا را در بر گرفته و شامل ۱۱۳۳ مخروط آتش فشانی است .

آتش فشان های اقیانوسی

1
2
3
4
5
مطلب قبلی۲۰ اتفاق جالبی که باور نمی کنید واقعی باشند
مطلب بعدی۲۰ باور به ظاهر صحیح در مورد بدن شما که اشتباه هستند

دیدگاه خود را ارسال کنید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here