حتما به شما هم توصیه هایی در مورد بدنتان شده است ! توصیه هایی که اغلب افراد جامعه با آن ها آشنا هستند و آن ها را باور کرده اند . توصیه هایی مثل واکسن نزدن ، شنا نکردن بعد غذا ، داروی ۱۰۰ درصد تضمینی سرما خوردگی ، بالا گرفتن سر هنگام خون دماغ شدن و … . دانش امروزی بسیاری از این توصیه ها را رد کرده است ولی خیلی از ما هم چنان آن ها را باور داشته و نسل به نسل به فرزندان خود منتقل می کنیم . چند بار شده که مادرتان به شما گفته با سر و بدن خیس در هوای سرد بیرون نروید چون سرما می خورید ؟ اگر چه ممکن است خیلی از این توصیه ها بر اساس یک سری شواهد به دست آمده باشند ، ولی اشتباه هستند . به عنوان مثال هوای سرد به هیچ عنوان عامل بروز سرماخوردگی نیست و یا شنا بعد از غذا خوردن نیز باعث گرفتگی عضلات و غرق شدن نمی شود . در این مطلب قصد داریم واقعیت را از افسانه جدا کنیم . چون پدر و مادرتان شما را دوست دارند دلیل نمی شود که همه توصیه هایشان درست باشد . ۲۰ باور به ظاهر صحیح در مورد بدنتان که اشتباه هستند را با هم بررسی می کنیم .

1عطسه باعث توقف ضربان قلب شما می شود !

این یک باور کاملا غلط است ، مطمئن باشید اگر ضربان قلب شما حتی برای یک ثانیه متوقف شود ، شما آن را احساس خواهید کرد !!!

2لیس زدن زخم کاملا امن و بی خطر است !

لیس زدن زخم کاملا امن و بی خطر است !

دهان شما پر از انواع و اقسام باکتری هاست ، لیس زدن و به دهان گرفتن زخم فقط احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد . فراموش نکنید که تعداد باکتری های دهان انسان از تعداد باکتری های دهان سگ نیز بیشتر است .

3مطالعه در نور کم باعث آسیب رساندن به چشم می شود !

مطالعه در نور کم باعث آسیب رساندن به چشم می شود !

بنا بر دیدگاه متخصصین ، مطالعه در نور کم می تواند باعث خستگی موقت چشم ها شود ، دلیل آن هم فعالیت و تلاش بیشتر عضلات چشم برای فوکوس کردن است . هیچ مدرکی دال بر اینکه مطالعه در تاریکی باعث آسیب چشم ها در طولانی مدت می شود ، وجود ندارد .

4علت چروک شدن پوست بعد از استخر و حمام ، جذب آب توسط پوست است !

علت چروک شدن پوست بعد از استخر و حمام

پوست شما ضد آب است و نمی تواند آب را به خود جذب کند . چین و چروک به دلیل انقباض عروق توسط سیستم عصبی خودکار رخ می دهد . دانشمندان دقیقا مطمئن نیستند که چرا این اتفاق رخ می دهد ، گروهی از دانشمندان بر این باورند که چین و چروک پوست باعث می شود که در مکان های لغزنده ، گرفتن اشیا و به طور کلی واکنش با محیط بیرون بهتر انجام شود . (دانشمندان فعلا این نظریه را صد در صد تایید نکرده اند.)

5اگر از جو زمین خارج شوید ، منفجر خواهید شد !

با قاطعیت می گوییم که شما منفجر نمی شوید . اما واقعیت دست کمی از انفجار ندارد : بعد از حدود ۱۰ ثانیه بیهوش شده و ورم می کنید ، خون شما به جوش می آید ، اگر تا ۹۰ ثانیه بعد از این وضعیت نجات پیدا نکنید ، می میرید . (در ضمن شما یخ نمی زنید. )

6آب پرتقال سرماخوردگی را درمان می کند !

آب پرتقال سرماخوردگی را درمان می کند !

اگر چه آب پرتقال دارای مقداری ویتامین C است (نه به آن اندازه که شما فکر می کنید !) ، و ویتامین C برای سیستم ایمنی بدن شما مفید است ، اما آب پرتقال یک داروی معجزه گر نیست که سرما خودرگی شما را سریع درمان کند .

7هنگام خون دماغ شدن سر خود را بالا بگیرید !

یکی از اشتباهاتی که در بین افراد جامعه زیاد تکرار می شود . با بالا گرفتن سر ، خون وارد گلو شده و از آنجا وارد معده می شود ، و خون درون معده ممکن است باعث استفراغ کردن شود . به جای انجام این کار ، دماغ تان را با دستمال بگیرید ، یک جا بنشینید و اندکی به جلو خم شوید . خیلی زود خون دماغ شما بند می آید .

8حمله قلبی همیشه باعث بروز صدمات جبران ناپذیر می شود !

چیزی حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد حمله های قلبی بدون هیچ نشانه ای رخ می دهند و فرد اصلا متوجه نمی شود که سکته قلبی کرده است . این حالت بیشتر در زن ها رایج است . اگر شما حمله قلبی را حس کنید ، دردی مانند سوختن قلب ، درد دندان و یا سایر دردهای این چنینی را احساس می کنید .

9شکستن انگشتان باعث بروز آرتروز می شود !

شکستن انگشتان باعث بروز آرتروز می شود !

شکستن انگشتان تنها فشار منفی است که باعث خروج نیتروژن از مفاصل می شود ، و این موضوع به تنهایی مضر نیست . هر چند بهتر است از انجام این کار خودداری کنید !

10الکل باعث گرم شدن بدن می شود !

الکل باعث گرم شدن بدن می شود !

الکل تنها باعث بروز احساس گرما می شود ، در واقع علت آن این است که رگ های نزدیک پوست شما گشاد تر شوند . یک چیز جالتر اینکه ، مصرف الکل باعث کاهش دمای مرکزی بدن می شود .

11سم های بدن از طریق عرق دفع می شود !

سم های بدن از طریق عرق دفع می شود !

عرق از آب ، نمک و الکترولیت تشکیل شده است . از آنجا که غدد ترشح عرق زیر پوست وجود دارند ، چیزی غیر از این ترکیبات در آن یافت نخواهد شد . راهی وجود ندارد که این مایع ترشح شده از بدن ، شامل سم های مرموز و خطرناک باشد .

12بیرون رفتن در هوای سرد ، خصوصا با موهای خیس باعث مریض شدن می شود !

سرماخوردگی هوای سرد

این موضوع کاملا اشتباه است . شما به دلیل ویروس سرماخوردگی سرما می خورید . علاوه بر این ، سیستم ایمنی بدن تحت تاثیر سرما قرار نمی گیرد چرا که بدن شما همیشه سعی میکند دمای ۳۷ درجه سانتی گراد را حفظ کند . اگر دمای بدن شما حتی چند درجه کاهش یابد ، شما سرما زده شده و می میرید . علت اصلی این که شما  در فصول سرد سال ، سرما می خورید این است که به دلیل سردی هوا تمایل دارید بیشتر در محیط های بسته قرار بگیرید . محیط های بسته هم جایی هستند که ویروس های تجمع کرده و پخش می شوند .

13شکر کودکان را بیش فعال می کند !

شکر کودکان را بیش فعال می کند !

این تفکر هم اشتباه است . تحقیقات نشان می دهد که وقتی به کودک یک دارونما (دارویی که پدر و مادر فکر می کنند آب و شکر است) داده می شود ، والدین بیشتر کودک خود را بیش فعال معرفی می کنند . شاید کودک شما فقط به خاطر آبنبات و شیرینی آن هیجان زده شود ، ولی هیچ رابطه شیمیایی بین شکر و بیش فعالی وجود ندارد !

14اگر بلافاصله بعد از صرف غذا شنا کنید ، سنگ کوب می کنید !

شنا کردن و شنگ کوب و گرفتگی

اگر پدر شما گفته که بعد از صرف غذا بلافاصله شنا نکنید چون که گرفتگی عضلات می گیرید و غرق می شوید … خب ، اشتباه به شما گفته است ! امکان دارد گرفتگی عضلات برای شما رخ دهد ولی هیچ ربطی به پر بودن و یا خالی بودن شکم ندارد .

15هنگام سرماخوردگی شیر نخورید چون که باعث افزایش ترشح مخاط بیشتر می شود !

شیر و سرماخوردگی

شیر ممکن است باعث ضخیم شدن مخاط شود ، ولی هیچ تاثیری روی افزایش آن ندارد . به هر حال ، مصرف شیر زمان بهبودی شما را افزایش نمی دهد !

16هیچ وقت نباید یک خوابگرد را از خواب بیدار کرد !

خوابگردی

بعضی افراد می گویند اگر یک فرد خوابگرد را از خواب بیدار کنید ، باعث بروز حمله قلبی فرد و یا بروز شوک می شود . اگر در اطراف شما فرد خوابگرد وجود دارد ، هنگام بروز این حالت ، وی را بدون بیدار کردن به سمت رخت خواب راهنمایی کنید ، چرا که به احتمال زیاد بعد از بیدار کردن ، فرد دچار ضعف و بی حالی خواهد بود .

17بدن شما نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم می شود !

مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک

این شما نیستید که نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم می شوید ! این اتفاق برای باکتری رخ می دهد .

18پس از تراشیدن مو ، موی جدید ضخیم تر از موی قبلی است !

تراشیدن مو و کلفت تر شدن موها

هنگامی که مو به صورت طبیعی رشد می کند ، رشد آن به شکل مخروطی است . وقتی که شما آن را اصلاح می کند ، سر مو به شکل بدون نوک تیز در می آید . عدم نبود نوک تیز ممکن است این حس را به شما بدهد که موی شما ضخیم تر شده است . ضخامت مو در زیر پوست و ریشه آن اندازه گیری می شود ، جایی که ابزار اصلاح شما به آن جا دسترسی ندارد .

19غرق شدن با سر و صدای زیاد و تکان های زیاد آب انجام می شود !

غرق شدن سر و صدا

هالیوود این موضوع را کاملا برعکس نمایش داده است . در فیلم های هالیوودی می بینیم که فرد در حال غرق شدن سر و صدای زیادی به راه می اندازد و با ضربات زیاد به آب دیگران را از غرق شدن خود مطلع می کند . همان طور که هر نجات غریقی به شما خواهد گفت ، مکان یابی فرد در حال غرق شدن بسیار سخت است ، غرق شدن معمولا در سکوت کامل بدون وجود علائم زیاد روی آب رخ می دهد .

20واکسن زدن باعث بروز اوتیسم می شود !

واکسن زدن باعث برو اوتیسم می شود !

اگر چه تحقیقاتی که این موضوع را آغاز کرده و برای اولین بار آن را منتشر کرده بود ، تقلبی از آب در آمد و دروغ بودن آن افشا شد ، ولی هنوز بعضی از مردم آن را باور دارند . به هیچ عنوان ارتباطی بین واکسن زدن و بروز اوتیسم وجود ندارد .

مطلب قبلی۲۵ واقعیت شگفت انگیز در مورد کره زمین که احتمالا نمی دانستید
مطلب بعدی۲۰ تصویر واقعی که باور نمی کنید فتوشاپ نباشند

دیدگاه خود را ارسال کنید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here