چقدر با بدن خود آشنا هستید؟ بدن انسان شگفتی تکامل است که دانشمندان را درباره بنیاد بی تناقض آن شگفت زده می کند، چرا اینطور نباشد؟ با وجودی که در بسیاری جهات ما شبیه به دیگر فرم های حیات در سیاره مان هستیم، اما انسان یک موجود منحصر به فرد با صفات و توانایی های بی نظیر است که در قلمرو حیوانات نظیر ندارد. منحصر به فرد بودن بدن ما و فیزیولوژی خارق العاده آن یک گواه بر آن مدعا است. در این مطلب ۲۰ واقعیت شگفت انگیز درباره بدن انسان را برای شما گردآوری کرده ایم، واقعیت هایی که برخی از آن ها را اولین بار است که می خوانید.

20

زمانی که ما نوزاد هستیم، سرمان یک چهارم طول کل بدن ماست اما در سن بیست و پنج سالگی تنها یک هشتم از کل طول آن است. به این دلیل است که سرعت رشد سر انسان بسیار کمتر از سایر اعضای بدن اوست.

19

برآورد شده است که بدن انسان حدود ۶۰۰ هزار مایل عروق و رگ های خونی دارد.

18

دندان تنها بخشی از بدن انسان است که نمی تواند خود را مرمت کند.

17

چشمان شما همیشه به همان اندازه زمان تولد شماست، اما بینی و گوش شما همواره در حال رشد است.

16

مغز با همان مقدار انرژی که یک لامپ ۱۰ وات نیاز دارد، عمل می کند حتی زمانی که شما خواب هستید. در واقع مغز در شب بسیار فعال تر از طول روز است.

15

مطالعات اخیر نشان می دهد که حافظه می تواند تحت تاثیر موقعیت بدن قرار بگیرد. ظاهرا جایی که هستید و اینکه چگونه در محیط  قرار می گیرید، می تواند به شدت بر حافظه شما اثر بگذارد.

14

موم گوش ممکن است ناخوشایند باشد و در هر فرصتی گوشتان را تمیز کنید، اما وجود موم گوش ضروری است و به عنوان یک سپر برای گوش ها عمل می کند.

13

بینی شما می تواند بیش از ۵۰ هزار رایحه را به یاد داشته باشد. علاوه بر این، زنان در بوییدن و شناسایی رایحه ها بهتر از مردان هستند.

12

آدرنالین به شما قدرت فوق العاده انسانی میدهد و به همین دلیل است که در برخی موقعیت های بخصوص بعضی از مردم می توانند اشیای سنگین (مانند اتومبیل ها) را بلند کنند که در شرایط عادی نمی توانستند.

11

نورون های درون مغز شما از یکدیگر متفاوت ساخته شده اند و اطلاعات با سرعت های متفاوت از طریق آنها در حرکتند. به همین دلیل است که ما می توانیم بلافاصله اطلاعات خاصی را فرا بخوانیم، در حالی که اطلاعات دیگر کمی زمان بیشتری طول می کشد تا بازیابی شوند.

10

هر چقدر که یک شخص باهوش تر باشد در هنگام خواب رویاهای بیشتری میبیند. همچنین آی کیو (IQ) بالا می تواند با بیماری ذهنی مبارزه کند. برخی از افراد معقدند که در رویاهایشان باهوش تر از زمانی هستند که بیدارند.

9

اگر چه مغز سیگنال های درد را پردازش می کند، اما مغز در واقع خودش هیچ دردی را احساس نمی کند.

8

ماهیچه های متمرکز کننده در چشمان شما حدود ۱۰۰ هزار بار در روز حرکت می کنند. برای اینکه به عضله های پا همان تمرین را بدهید باید حدود ۵۰ مایل راه بروید.

7

بدن انسان در عرض نیم ساعت قادر به تولید گرمای کافی برای جوشاندن یک گالن آب است.

6

انسان ها علیرغم اینکه سریع ترین یا قوی ترین حیوانات نیستند، اما بهترین دونده ها در فاصله های طولانی بر روی سیاره محسوب می شوند. در واقع چیزی که اکثر مردم نادیده می گیرند این است که پیشگامان ما هزاران سال پیش عادت داشتند تا پس از اینکه طمعه شدند بدوند تا زمانی که از فرط خستگی بمیرند.

5

یک انسان متوسط بالغ حدودا از ۷ اکتیلیون اتم (۷ و ۲۷ صفر بعد از آن) تشکیل شده است. فقط برای مقایسه، حدود ۳۰۰ میلیارد ستاره در کهکشان ما وجود دارد.

4

برای خندیدن ۱۷ عضله درگیر می شوند در حالی که برای اخم کردن ۴۳ عضله درگیر می شوند.

3

اسکلت بدن شما هر ده سال یکبار خودش را تجدید می کند، به این معنی که هر دهه شما یک اسکلت جدید دریافت می کنید.

2

در صورتی که تا به حال فکر کرده اید قوی ترین عضله در بدن چست، آن عضله زبان است، در حالی که سخت ترین استخوان در بدن استخوان فک صورت است.

1

بر خلاف باور همگان، عرق بوی بدی ندارد. بوی بدن به دلیل تغذیه باکتری های پوست از عرق به وجود می آید. بنابراین، مواد زائد تولید شده توسط باکتری ها باعث این بوی وحشتناک می شوند.

حتما بخوانید: ۲۰ مورد از خطرناک ترین حشرات در جهان

دیدگاه خود را ارسال کنید

Please enter your comment!
Please enter your name here