این نظریه که ما در حال زندگی در پیشرفته ترین عصر تاریخ هستیم را اکثر افراد قبول دارند . شما هم به احتمال زیاد با این نظریه موافق هستید ، اما یک نکته وجود دارد ، هر چه آثار باستانی و اطلاعات تاریخی بیشتری از گذشتگان ما به دست می آید ، این موضوع بیشتر برای ما روشن می شود که بسیاری از اختراعاتی را که ما امروزی می دانیم در واقع ده ها قرن پیش توسط انسان ها مورد استفاده قرار گرفته است . تعداد زیادی نظریه پرداز و تاریخ دان وجود دارند که معتقد هستند ، تعداد کمی از اختراعات قرن نوزدهم و بیستم ، مدرن بوده و سایر نوآوری های انسان در قرن های اخیر ، در واقع نسخه بهبود یافته اختراعی است که اجداد ما آن ها را کشف کرده و از آن ها در زندگی خود استفاده می کرده اند . ولی آیا این افراد درست می گویند ؟ در این مطلب ۲۰ اختراع مدرنی که در واقع باستانی هستند و این نظریه را تایید می کنند را با هم بررسی می کنیم .


 

[dropcap size=big]۲۰[/dropcap]شعله افکن

شعله افکن باستانی

وقتی که اکثر مردم درباره شعله افکن ها و تاریخچه کاربرد آن ها به عنوان سلاح جنگی صحبت می کنند ، یاد دوران جنگ جهانی اول می افتند . اما واقعیت این است که برای اولین بار ، نیروی دریایی روم شرقی ، یک مایع قابل اشتعال را کشف کرد که حتی روی آب هم می سوخت ، آن ها از این مایع به عنوان سلاح در برابر دشمنان خود استفاده می کردند . این مایع که نام “آتش یونانی” را روی آن گذاشته بودند ، توانست رومی ها را در برابر هجوم اعراب در قرن های هفتم و هشتم پیروز گرداند .


[dropcap size=big]۱۹[/dropcap]عطر

عطر قدیمی

مردم عادی فکر می کنند که عطرها ، یک اختراع جدید بوده و فرانسوی ها مخترع آن بوده اند ، اما باستان شناسان با این تفکر کاملا مخالفند چرا که اخیرا آن ها قدیمی ترین عطرهای جهان را در قبرس کشف کرده اند . قدمت این عطرهای کشف شده به ۴۰۰۰ سال قبل می رسد .


[dropcap size=big]۱۸[/dropcap]دوش حمام

دوش حمام

قبل از این که رومی ها از حوض های لوکس و چشمه های آب گرم بزرگ به عنوان حمام استفاده کنند ، یونانی ها از دوش هایی شبیه به دوش های امروزی ما برای نظافت و شستشوی خود استفاده می کرده اند .


[dropcap size=big]۱۷[/dropcap]فوتبال

تاریخچه فوتبال

اگر چه تئوری های زیادی نسبت به منشا فوتبال و تاریخ شکل گیری آن وجود دارد و تقریبا هیچ یک از آن ها به قرن های دور بر نمی گردد ، یک واقعیت اثبات شده وجود دارد و آن اینکه سربازان رومی پس از اشغال انگلیس ، یک باز ی انجام می دادند که در آن سربازها به دو گروه تقریبا یک سان تقسیم شده و هر گروه می بایست یک توپ باد شده را از خطی که از قبل مشخص شده و مخصوص هر گروه بود ، عبور می دادند . این بازی هارپاستوم نامیده می شد و به عنوان شکل باستانی فوتبال امروزی شناخته می شود .


[dropcap size=big]۱۶[/dropcap]دستگاه های فروش اتوماتیک

دستگاه های فروش اتوماتیک

در دنیای امروز ، دستگاه های فروش اتوماتیک ، برای فروش تنقلات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند ، اما در یونان باستان از این دستگاه ها برای فروش یکی از مقدس ترین دارایی های خود استفاده می کردند . اولین دستگاه فروش خودکار تاریخ ، با استفاده از سکه ، مقدار معینی از آب مقدس یونانی ها را به متقاضیان می فروخت . وقتی که سکه درون دستگاه انداخته می شد ، روی یک صفحه که متصل به یک دسته بود می افتاد ، حرکت این دسته باعث باز شدن خروجی آب شده و مقدار معینی آب را درون ظرف متقاضی می ریخت . صفحه متصل به دسته پایین می رفت و پس از افتادن سکه ، با وزنه ای که سمت مخالف آن وصل بود ، مجددا به جای خود باز می گشت و دریچه خروجی را می بست و آماده خرید بعدی می شد .


[dropcap size=big]۱۵[/dropcap]دستگاه لرزه نگار

دستگاه لرزه نگار

اگر چه دانش امروزی به حدی پیشرفت نکرده است که زمان و مکان دقیق زلزله ها را پیش بینی کند ، اما وسایلی وجود دارد که لرزش های ناشی از زلزله ها را ثبت می کنند . به هر حال اکثر مردم نمی دانند که اولین دستگاه زلزله نگار تاریخ نزدیک ۲۰۰۰ سال پیش در چین ساخته شده است . این دستگاه باستانی به طرز دقیقی لرزه ها را از کیلومترها دورتر ثبت کرده و تحت تاثیر لرزش های محیط پیرامون خود قرار نمی گرفته است .


[dropcap size=big]۱۴[/dropcap]خمیر دندان

خمیر دندان

اولین فرمول ساخت خمیر دندان را برای اولین بار مصری های باستان کشف کردند . آن ها سنگ نمک پودر شده ، نعناع ، گل زنبق خشک شده را باهم مخلوط کرده و یک پودر تمریز کننده دندان می ساختند . اگر چه این ترکیب باعث خونریزی لثه می شده است ، تحقیقات نشان می دهد که این ترکیب تمیز کننده ، بسیار موثرتر از خمیر دندان های استفاده شده در یک قرن پیش بوده است .


[dropcap size=big]۱۳[/dropcap]استخر شنا

استخر شنای باستانیباستان شناسان بقایای جایی با عنوان حمام بزرگ را کشف کرده اند که به احتمال زیاد اولین استخر شنای تاریخ می باشد . این استخر باستانی در شهر تاریخی موهنجودارو در پاکستان کشف شده است . طبق برآورد باستان شناسان ، این استخر در هزاره سوم پیش از میلاد مسیح ساخته شده است .


[dropcap size=big]۱۲[/dropcap]مسواک

مسواکبیشتر مورخان بر این باورند که گذشتگان ما به جای مسواک از چوب جویدنی استفاده می کرده اند . قدیمی ترین چوب جویدنی کشف شده قدمتی معادل ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد دارد که در بابل کشف شده است . چوب جویدنی های قدیمی دو سر داشته اند ، از یک سر به عنوان مسواک استفاده می شده است و از سر دیگر به عنوان خلال دندان .


[dropcap size=big]۱۱[/dropcap]ساعت زنگ دار

ساعت زنگ دارتا حالا اسم ساعت زنگ دار افلاطون را شنیده اید ؟ ساعتی که می توان آن را اولین وسیله بیدار کننده ساخت بشر دانست . ممکن است عجیب به نظر برسد اما یونانی های باستان قبل از این که بشر امروزی ، ساعت زنگ دار را “اختراع” کند ، از این وسیله استفاده می کرده اند . ساعت های قدیمی از نمونه های امروزی خود پیچیده تر بودند و یه جای استفاده از الکتریسیته و باطری ، با آب کار می کردند .


[dropcap size=big]۱۰[/dropcap]صابون

صابوناولین نشانه ها از ساخت موادی شبیه صابون به ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد در بابل بر می گردد . اما به صورت رسمی فرمول ساخت صابون روی یک کتیبه مربوط به ۲۲۰۰ سال قبل از میلاد نوشته شده است که در آن ، ترکیبات اصلی صابون را آب ، مواد قلیایی و روغن درخت فلوس معرفی کرده است .


[dropcap size=big]۹[/dropcap]جراحی آب مروارید

جراحی آب مرواریدچیزی که امروزه تحت عنوان جراحی آب مروارید شناخته می شود و به عقیده بسیاری هدیه طب مدرن به جامعه بشری است ، سال ها قبل توسط هندی های باستان انجام می شده است .


[dropcap size=big]۸[/dropcap]سیستم گرمایش مرکزی

گرمایش مرکزی باستانییونانی های باستان برای اولین بار زیر خانه های خود لوله هایی را قرار می دادند که آب گرم در آن های جریان داشت و باعث می شد ئر فصول سرد سال گرمایی مطبوع در سرتاسر خانه وجود داشته باشد . به همین دلیل بود که زیر کف خانه های یونانی ها ، فضایی برای تعبیه لوله ها در نظر گرفته می شد . هم چنین ستون های این خانه ها به شکل سیلندری ساخته می شد تا بخار آب ناشی از گرمایش مرکزی زیر زمین ، از طریق دیوار ها نیز در خانه جریان داشته باشد .


[dropcap size=big]۷[/dropcap]باتری

باتریاز سده نوزدهم میلادی تاکنون، الکساندر ولتا به نام مخترع باتری شناسایی شده‌است ، حال آن که باستان شناسان در مناطقی از عراق کنونی شواهدی را کشف کرده اند که نزدیک ۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح ، باتری در امپراطوری اشکانیان (درمناطقی که امروزه جزو عراق کنونی است) ساخته شده‌است . پیل اشکانی یا باتری بغداد نخستین باتری ساخته شده به دست بشر است که آزمایشات فراوان نشان داده است که این باتری می توانسته ولتاژ الکتریسیته را ایجاد کند . سوالی که هم اکنون ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده این است که ، کاربرد دقیق این باتری چه بوده است ؟ سوالی که ممکن است یافتن پاسخ دقیق آن ، منجر به کشف خیلی بزرگتری شود .


[dropcap size=big]۶[/dropcap]روبات

روباتخیلی از مردم وقتی نام روبات را می شنوند ، ناخودآگاه یک وسیله مکانیکی شبیه به انسان که با الکتریسیته کار می کند را در ذهن خود تجسم می کنند . اما در زمان های قدیم ، ریاضی دانان و مخترعان یونانی ، توانستند اولین روبات جهان را طراحی کرده و بسازند . نام این روبات “کبوتر چوبی” بود که نزدیک ۲۴۰۰ سال پیش ساخته شده است . این وسیله چوبی ، شکلی شبیه پرنده داشته و توانایی بال زدن و پرواز تا فاصله ۲۰۰ متر را داشته است . این روبات اولیه ، با نوعی سیستم هوای فشرده یا موتور داخلی کار می کرده است .


[dropcap size=big]۵[/dropcap]جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیکبرای اولین بار ، جراحی پلاستیک توسط مصری ها ابداع شده است ، در پاپیروس های ادوین اسمیت ، اشاره های مربوط به جراحی پلاستیک بینی شکسته ، آورده شده است . این پاپیروس قدیمی ترین رساله جراحی شناخته شده تاریخ محسوب می شود که قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد دارد .


[dropcap size=big]۴[/dropcap]لنز چشم

لنز چشممردم شناس و روان شناس بزرگ ، جان لایارد در سال ۱۸۵۰ در کاخ نمرود واقع در عراق امروزی ، کشفی کرد که جهان را شوکه نمود . لنز نمرود ، یک قطه بلوری ۳۰۰۰ ساله که مردم آن زمان برای بهبود بینایی خود از آن استفاده می کردند .


[dropcap size=big]۳[/dropcap]در خودکار

در محراباز این به بعد هر گاه یک در خودکار را دیدید ، یادی از یونانی های باستان و نوآوری های خارق العاده آنان کنید . همه می دانیم که در یونان باستان بیش از یک خدا مورد پرستش مردم قرار می گرفته است ، بنابراین کاهنان معابد هر خدا ، برای جذب بیشتر مردم و وادار کردن آنان به قربانی کردن ، باید نوآوری انجام می دادند . به همین منظور آنها یک درب خودکار طراحی کردند که آن را در ورودی محراب معبد ، قرار می دادند ، هر گاه فردی برای قربانی کردن نزدیک این در می شد ، در محراب به صورت خودکار باز می شد و حالتی روحانی برای فرد به وجود می آورد .


[dropcap size=big]۲[/dropcap]تکنولوژی نانو

نانوتکنولوژی و جام لیکورگوسیکی از مهم ترین یافته های دانشمندان در قرن ۲۱ ، کشفی بود که در آن مشخص شد که رومی های باستان بنیان گذاران فناوری نانو بوده اند . این کشف ، یک جام ۱۶۰۰ ساله است که با توجه به زاویه بیننده ، با تابش نور رنگ متغیری را به خود می گیرد و از هر نما به یک رنگ متفاوت دیده می شود .این کشف بزرگ ، با نام جام لیکورگوس شناخته شده است .


[dropcap size=big]۱[/dropcap]کامپیوتر آنالوگ

سازوکار آنتیکیتراقبول داریم که استفاده از عنوان کامپیوتر آنالوگ برای معرفی این وسیله اندکی بزرگ نمایی است ، اما مکانیزم آنتیکیترا که در سال ۱۹۰۰ کشف شده است ، اولین ماشین حساب نجومی شناخته شده تا این زمان است . این وسیله ، موقعیت خورشید ، ماه و احتمالا ۴ سیاره دیگر را نمایش می داده است . این دستگاه برای پیش بینی زمان کسوف و خسوف و همچنین به عنوان یک تقویم دقیق مورد استفاده قرار می گرفته است . تا دهه ۱۹۷۰ میلادی که این دستگاه به وسیله تکنولوژی پرتوی ایکس اسکن نشده بود اهمیت و پیچیدگی آن مشخص نبود . تحقیقات همچنان بر روی این وسیله شگفت انگیز ادامه دارد .

مطلب قبلی۲۰ تصویر واقعی که باور نمی کنید فتوشاپ نباشند
مطلب بعدی۲۰ کتاب عجیبی که باور نمی کنید منتشر شده باشند

دیدگاه خود را ارسال کنید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here