۲۰ واقعیت باورنکردنی درباره تمدن مایا ها

20 واقعیت باورنکردنی درباره تمدن مایا که شما را شگفت زده می کند
20 واقعیت باورنکردنی درباره تمدن مایا که شما را شگفت زده می کند

مایا نام یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین تمدن های منطقه آمریکای مرکزی است . قوم مایا چندین بار در طول ۲ هزار سال گذشته ظهور و افول داشته اند ، هم اکنون نیز تعدادی از مایاها در مکزیک و گواتمالا زندگی می کنند . احتمالا در سال ۲۰۱۲ ، شما هم شایعه مربوط به پایان جهان را شنیده اید که در آن گفته می شد تقویم مایاها در این تاریخ به اتمام می رسد ، خوشبختانه در این تاریخ جهان به پایان نرسید اما چیزی که خود را بیش از پیش نمایان کرد ، قدرت مایاها در ساخت تقویمی دقیق و تمدنی پیشرفته بود . به هر حال ، در این مطلب ، ۲۰ واقعیت باورنکردنی درباره تمدن مایا را برای شما جمع آوری کرده ایم .

20

فرهنگ مایا

اگر چه تمدن مایاها از بین رفته و سقوط کرده است ، اما در بسیاری از مناطق روستایی مکزیک و گواتمالا ، فرهنگ و زبان آن ها هم چنان وجود دارد .

19

پیشانی خاص

مایاهای باستانی ، سعی می کردند ویژگی های ظاهری کودکان خود را “بهبود” بخشند . به همین دلیل مادران ، یک چوب تخت را روی پیشانی بچه خود فشار می دادند تا پیشانی بچه ، صاف شود . (این اتفاق بیشتر در طبقه های بالایی جامعه رخ می داد.)

18

چشم لوچ

همچنین آنان ، یک شی را نزدیک چشم های کودکان خود تکان می دادند تا چشم آن ها لوچ و منحرف شود . این حالت هم ، یکی از ویژگی های خوشایند کودکان در طبقه اشراف بوده است .

17

نام گذاری کودکان

همه کودکان مایایی بر اساس روز تولد ، نام گذاری می شدند .

16

پیشرفت در علم پزشکی

مایاها در زمینه پزشکی بسیار پیشرفت کرده بوند ، آن ها زخم ها را با استفاده از موی انسان بخیه زده ، دندان های خراب را پر کرده و حتی از پروتز استفاده می کردند .

15

قربانی کردن

امروزه برخی از مایایی ها در مناطق روستایی ، مراسم قربانی کردن را باز هم انجام می دهند . نگران نباشید ، به جای انسان از مرغ استفاده می کنند .

14

گیاه شناسی

مایاها از گیاهان اطراف خود ، مسکن های طبیعی می ساختند و از آن ها در مراسم های مذهبی (به عنوان توهم زا) و در پزشکی (به عنوان بی حس کننده) استفاده می کردند .

13

مسابقات ورزشی

مایاها در اکثر شهرهای بزرگ خود ، زمینی ساخته بودند که در آن دو تیم با هم مسابقه می دادند ، در انتهای مسابقه ، قربانی کردن انسان انجام شده و احتمالا سر تک تک اعضای تیم بازنده زده می شد .

12

توپ بازی با سر بریده شده

در واقع سرهای بریده شده در این مسابقه ، به عنوان توپ استفاده می شدند .

11

بازی اولاما

نسخه امروزی این مسابقه توسط مایایی های روستایی با عنوان اولاما برگزار می شود . خوشبختانه در مسابقه های امروزی قربانی کردن انسان و بریدن سر جایی ندارد .

10

سونا و حمام بخار

سونا و حمام بخار در فرهنگ مایاها جایگاهی ویژه داشته و از آن برای درمان بیماری ها و از بین بردن ناخالصی ها استفاده می کردند !

9

اهرام اختصاصی

اهرام مربوط به تمدن مایاها ، که معروف ترین آن ها چیچن ایتزا نام دارد ، اخیرا توسط دولت از یک مجموعه دار خصوصی خریداری شده است !

8

شکنجه‌های عجیب

زندانی ها ، برده ها و سایر افرادی که قرار بود قربانی شوند ، با رنگ آبی رنگ آمیزی می شدند و گاهی قبل از قربانی شدن ، شکنجه می دادند . سپس آن‏‏ ها را به بالای اهرام می بردند . در آن جا با استفاده از تعداد زیادی کمان ، تیر باران شده و یا در حالی که هنوز قلب آن ها می تپید ، کاهن معبد سینه آن ها را شکافته و قلبشان را از آن بیرون می کشید . گاهی اوقات نیز دستیاران کاهن ، پوست قربانی را می کندند و آن را به کاهن اعظم تحویل می دادند . کاهن اعظم نیز پوست قربانی را پوشیده و یک رقص آیینی انجام می داد .

7

تقویم مایا

بر خلاف باور عموم ، مایاها فقط یک تقویم نداشتند و در هیچ یک از تقویم های آن ها ، سال ۲۰۱۲ به عنوان پایان جهان معرفی نشده بود .

6

سیستم نگارشی پیشرفته

قوم مایا صاحب یکی از پیشرفته ترین سیستم های نگارشی بودند . این خط به آن ها اجازه می داد که هر چیزی را که در اطراف خود می دیدند ، توصیف کرده و بنویسند .

5

آثار مکتوب به جا مانده

متاسفانه بسیاری از نوشته های آنان ، با حمله اسپانیا از بین رفته است . تنها بخشی از نوشته های باقی مانده آنان ، با زحمت زیاد در طول قرن های ۲۰ و ۲۱ بازیابی و ترجمه شده است .

4

آبسیدین به جای فلز

همانند آزتک ها ، قوم مایا هرگز از آهن یا فولاد استفاده نکردند . سلاح های آنان از جنس ابسیدین و یا سنگ های آتش فشانی بود .

3

دماغ منقار شکل

علاوه بر داشتن پیشانی های صاف و چشم های لوچ ، بزرگان قوم مایا ، دماغ های خود را با استفاده از موادی مانند بتونه به شکل منقار در می آوردند . هم چنین این افراد ، دندان های خود را با استفاده از سنگ یشم تراش می دادند .

2

دندان‌های عجیب

صحبت از دندان شد ، زنان اشرافی قوم مایا نیز ، دندان های خود را به شکل نقطه در می آوردند .

1

سقوط تمدن مایا

هیچ کس نمی داند که تمدن مایا چگونه سقوط کرد ، چندین سال قبل از ورود اسپانیایی ها با قلمرو آن ها ، شهرهای این قوم ، همگی خالی از سکنه و خرابه بودند . دانشمندان دلایل احتمالی مختلفی از جمله خشک سالی ، قحطی به دلیل افزایش جمعیت و تغییرات آب و هوایی را علت ان می دانند .

دیدگاه خود را ارسال کنید

Please enter your comment!
Please enter your name here