۲۰ واقعیت باورنکردنی درباره تمدن مایا ها

20 واقعیت باورنکردنی درباره تمدن مایا که شما را شگفت زده می کند
20 واقعیت باورنکردنی درباره تمدن مایا که شما را شگفت زده می کند

مایا نام یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین تمدن های منطقه آمریکای مرکزی است . قوم مایا چندین بار در طول ۲ هزار سال گذشته ظهور و افول داشته اند ، هم اکنون نیز تعدادی از مایاها در مکزیک و گواتمالا زندگی می کنند . احتمالا در سال ۲۰۱۲ ، شما هم شایعه مربوط به پایان جهان را شنیده اید که در آن گفته می شد تقویم مایاها در این تاریخ به اتمام می رسد ، خوشبختانه در این تاریخ جهان به پایان نرسید اما چیزی که خود را بیش از پیش نمایان کرد ، قدرت مایاها در ساخت تقویمی دقیق و تمدنی پیشرفته بود . به هر حال ، در این مطلب ، ۲۰ واقعیت باورنکردنی درباره تمدن مایا را برای شما جمع آوری کرده ایم .


 

[dropcap size=big]20[/dropcap]اگر چه تمدن مایاها از بین رفته و سقوط کرده است ، اما در بسیاری از مناطق روستایی مکزیک و گواتمالا ، فرهنگ و زبان آن ها هم چنان وجود دارد .

تمدن مایا


[dropcap size=big]19[/dropcap]مایاهای باستانی ، سعی می کردند ویژگی های ظاهری کودکان خود را “بهبود” بخشند . به همین دلیل مادران ، یک چوب تخت را روی پیشانی بچه خود فشار می دادند تا پیشانی بچه ، صاف شود . (این اتفاق بیشتر در طبقه های بالایی جامعه رخ می داد.)

پیشنانی تخت مایاها


[dropcap size=big]18[/dropcap]همچنین آنان ، یک شی را نزدیک چشم های کودکان خود تکان می دادند تا چشم آن ها لوچ و منحرف شود . این حالت هم ، یکی از ویژگی های خوشایند کودکان در طبقه اشراف بوده است .

لوچی چشم مایاها


[dropcap size=big]17[/dropcap]همه کودکان مایایی بر اساس روز تولد ، نام گذاری می شدند .

تمدن مایا


[dropcap size=big]16[/dropcap]مایاها در زمینه پزشکی بسیار پیشرفت کرده بوند ، آن ها زخم ها را با استفاده از موی انسان بخیه زده ، دندان های خراب را پر کرده و حتی از پروتز استفاده می کردند .

تمدن مایاها


[dropcap size=big]15[/dropcap]امروزه برخی از مایایی ها در مناطق روستایی ، مراسم قربانی کردن را باز هم انجام می دهند . نگران نباشید ، به جای انسان از مرغ استفاده می کنند .

تمدن مایا


[dropcap size=big]14[/dropcap]مایاها از گیاهان اطراف خود ، مسکن های طبیعی می ساختند و از آن ها در مراسم های مذهبی (به عنوان توهم زا) و در پزشکی (به عنوان بی حس کننده) استفاده می کردند .

تمدن مایا


[dropcap size=big]13[/dropcap]مایاها در اکثر شهرهای بزرگ خود ، زمینی ساخته بودند که در آن دو تیم با هم مسابقه می دادند ، در انتهای مسابقه ، قربانی کردن انسان انجام شده و احتمالا سر تک تک اعضای تیم بازنده زده می شد .

تمدن مایا


[dropcap size=big]12[/dropcap]در واقع سرهای بریده شده در این مسابقه ، به عنوان توپ استفاده می شدند .

تمدن مایا


[dropcap size=big]11[/dropcap]نسخه امروزی این مسابقه توسط مایایی های روستایی با عنوان اولاما برگزار می شود . خوشبختانه در مسابقه های امروزی قربانی کردن انسان و بریدن سر جایی ندارد .

اولاما تمدن مایا


[dropcap size=big]10[/dropcap]سونا و حمام بخار در فرهنگ مایاها جایگاهی ویژه داشته و از آن برای درمان بیماری ها و از بین بردن ناخالصی ها استفاده می کردند !

سونا در تمدن مایا


[dropcap size=big]9[/dropcap]اهرام مربوط به تمدن مایاها ، که معروف ترین آن ها چیچن ایتزا نام دارد ، اخیرا توسط دولت از یک مجموعه دار خصوصی خریداری شده است !

چیچن ایتزا مایا


[dropcap size=big]8[/dropcap]زندانی ها ، برده ها و سایر افرادی که قرار بود قربانی شوند ، با رنگ آبی رنگ آمیزی می شدند و گاهی قبل از قربانی شدن ، شکنجه می دادند . سپس آن‏‏ ها را به بالای اهرام می بردند . در آن جا با استفاده از تعداد زیادی کمان ، تیر باران شده و یا در حالی که هنوز قلب آن ها می تپید ، کاهن معبد سینه آن ها را شکافته و قلبشان را از آن بیرون می کشید . گاهی اوقات نیز دستیاران کاهن ، پوست قربانی را می کندند و آن را به کاهن اعظم تحویل می دادند . کاهن اعظم نیز پوست قربانی را پوشیده و یک رقص آیینی انجام می داد .

قربانی کردن در قوم مایا


[dropcap size=big]7[/dropcap]بر خلاف باور عموم ، مایاها فقط یک تقویم نداشتند و در هیچ یک از تقویم های آن ها ، سال ۲۰۱۲ به عنوان پایان جهان معرفی نشده بود .

تقویم مایایک فرد استرالیایی ، در سال ۲۰۰۹ توانست در یک برنامه زنده تلویزیونی ، وزنه ۴۱۱ کیلویی را با کاسه چشم خود بکشد !


[dropcap size=big]6[/dropcap]قوم مایا صاحب یکی از پیشرفته ترین سیستم های نگارشی بودند . این خط به آن ها اجازه می داد که هر چیزی را که در اطراف خود می دیدند ، توصیف کرده و بنویسند .

قوم مایا


[dropcap size=big]5[/dropcap]متاسفانه بسیاری از نوشته های آنان ، با حمله اسپانیا از بین رفته است . تنها بخشی از نوشته های باقی مانده آنان ، با زحمت زیاد در طول قرن های ۲۰ و ۲۱ بازیابی و ترجمه شده است .

مایا


[dropcap size=big]4[/dropcap]همانند آزتک ها ، قوم مایا هرگز از آهن یا فولاد استفاده نکردند . سلاح های آنان از جنس ابسیدین و یا سنگ های آتش فشانی بود .

سنگ آتش فشانی تمدن مایا


[dropcap size=big]3[/dropcap]علاوه بر داشتن پیشانی های صاف و چشم های لوچ ، بزرگان قوم مایا ، دماغ های خود را با استفاده از موادی مانند بتونه به شکل منقار در می آوردند . هم چنین این افراد ، دندان های خود را با استفاده از سنگ یشم تراش می دادند .

تمدن مایا


[dropcap size=big]2[/dropcap]صحبت از دندان شد ، زنان اشرافی قوم مایا نیز ، دندان های خود را به شکل نقطه در می آوردند .

قوم مایا


[dropcap size=big]1[/dropcap]هیچ کس نمی داند که تمدن مایا چگونه سقوط کرد ، چندین سال قبل از ورود اسپانیایی ها با قلمرو آن ها ، شهرهای این قوم ، همگی خالی از سکنه و خرابه بودند . دانشمندان دلایل احتمالی مختلفی از جمله خشک سالی ، قحطی به دلیل افزایش جمعیت و تغییرات آب و هوایی را علت ان می دانند .

قوم مایا

دیدگاه خود را ارسال کنید

Please enter your comment!
Please enter your name here