اثر ماندلا یا ماندلا افکت پدیده ای است که در آن گروهی از مردم یک واقعیت یا رویداد واقعی را به طور کلی فراموش کرده و یا به شکلی دیگر به یاد می آورند. این اصطلاح اولین بار توسط فیونا بروم از علاقه مندان به پارانورمال (پدیده‌های روانی غیرطبیعی) ساخته شده است. او همراه با دیگران، مرگ نلسون ماندلا را در دهه ۱۹۸۰ در زندان به یاد می‌آورد تا مرگ وی به خاطر بیماری در سال ۲۰۱۳. رویدادهای دیگری مشابه با این وجود دارد که جمعی از مردم یک رویداد را اشتباه به یاد می‌آورند. آیا شما یکی از آن‌ها هستید؟ در این مقاله ۲۰ مثال باورنکردنی از اثر ماندلا یا ماندلا افکت را برای شما جمع آوری کرده ایم.

20 مرگ نلسون ماندلا و اثر ماندلا

مرگ نلسون ماندلا و اثر ماندلا

اولین اثر ماندلا در لیست ما همان است که نام پدیده از آن گرفته شده است. نلسون ماندلا، یک برجسته انقلابی ضد آپارتاید (مخالف جدایی نژادها و نابرابری آن‌ها) آفریقای جنوبی و رئیس جمهور (از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۹ میلادی) در ۵ دسامبر ۲۰۱۳ در منزل خود در هاوتون درگذشت. با این حال، بسیاری از مردم در کشورهای مختلف به وضوح به یاد می‌آورند که ماندلا در دهه ۱۹۸۰ در زندان جان باخته است. بعضی از آن‌ها حتی ادعا می‌کنند که مراسم تشییع جنازه در تلویزیون پخش شده است.

19 مرگ بیلی گراهام

مرگ بیلی گراهام

بیلی گراهام، یکی از مبلغان مذهبی مسیحی مشهور آمریکایی است که زنده است (دسامبر ۲۰۱۶). با این حال، بسیاری از مردم، از جمله فیونا بروم، مراسم خاکسپاری گراهام در تلویزیون را به خاطر دارند. بعضی از مردم حتی جزئیات مراسم خاکسپاری با سخنرانی بیل کلینتون به افتخار گراهام را نیز به یاد می‌آورند.

18 تابلوی هنری هشتم

تابلوی هنری هشتم

این پرتره از هنری هشتم توسط هانس هولبین حدود سال ۱۵۴۰ نقاشی شده است. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید هیچ چیزی در دست راست پادشاه وجود ندارد، اما بسیاری از مردم قسم می‌خوردند که پادشاه یک پای بوقلمون به نشانه سبک زندگی ساده و وفور نعمت در دست راستش نگه داشته است.

17 تعداد ایالات آمریکا

تعداد ایالات آمریکا

این اثر ماندلا کمی شگفت انگیز است. ایالات متحده آمریکا یک جمهوری فدرال متشکل از ۵۰ ایالت است، درست است؟ پس چرا بسیاری از مردم، ایالات متحده آمریکا را ۵۱ یا ۵۲ ایالت به خاطر می‌آورند؟

16 تشریع مادر ترزا

تشریع مادر ترزا

مادر ترزا یکی از شهروندان کاتولیک رومی، راهبه و مبلغ مذهبی و یکی از محبوب‌ترین و تأثیر گذارترین مردم دهه‌های گذشته، ۱۹ سال پس از مرگش در ۴ سپتامبر سال ۲۰۱۶ به رسمیت شناخته شد. با این وجود، بعضی از مردم در دهه ۱۹۹۰، زمانی که او هنوز زنده بود وی را به رسمیت می‌شناختند.

15 انفجار شاتل فضایی چلنجر

انفجار شاتل فضایی چلنجر

در مدار دوم برنامه شاتل فضایی ناسا، شاتل فضایی چلنجر در روز ۲۸ ام ژانویه سال ۱۹۸۶ منفجر شد که منجر به کشته شدن ۷ نفر از اعضای خدمه شد. با این حال، بسیاری از مردم آن را زودتر به خاطر می‌آورند. اکثر آن‌ها متقاعد شدند که آن حادثه در سال ۱۹۸۴ رخ داده است.

14 دم جورج کنجکاو

دم جورج کنجکاو

جورج کنجکاو، شصیت اصلی مجموعه ای از کتاب‌های محبوب کودکان با همین نام است، او یک میمون شامپانزه کوچک بدون دم است. با این حال، بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که اون را در حال استفاده از دمش برای تاب خوردن از درختان به یاد می‌آوردند.

13 عبارت دارث ویدر در جنگ ستارگان

عبارت دارث ویدر در جنگ ستارگان

این یک اثر ماندلا برای طرفداران جنگ ستارگان است. خط نمادین “The Empire Strikes Back” در فیلم جایی که دارث ویدر به لوک اسکای واکر می‌گوید که “No, I am your father”، اغلب به اشتباه “Luke, I am your father” به یاد آورده می‌شود.

12 پای C-3PO

پای C-3PO

در واقع این یکی دیگر از اثر ماندلای مربوط به جنگ ستارگان است. در قسمت چهارم بسیاری از طرفداران امید داشتند که C-3PO کاملاً طلایی باشد بنابراین آن‌ها از این که او تمام مدت یک پای نقره داشته شگفت زده شدند. در واقع، اکثر خاطرات حتی پای نقره ای را به یاد نمی‌آورند.

11 کودک لیندبرگ

کودک لیندبرگ

در یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین موارد آدم ربایی که در ایالات متحده اتفاق افتاده، چارلز آگوستوس لینبرگ جونیور یک کودک نو پای ۲۰ ماهه در ۱۲ می سال ۱۹۳۲ مرده پیدا شد. برخی از مردم به یاد می‌آورند که کودک هرگز پیدا نشد. برخی از خاطرات از املاهای مشابه اسم آن‌ها مثل “Lindberg”، “Lindburgh” و “Lindburg” یاد می‌کنند.

10 مرد تانکی

مرد تانکی

مرد تانکی همچنین به عنوان معترض ناشناخته نیز نامیده می‌شود، مرد تانکی یک مرد ناشناس بود که در ۵ ژوئن ۱۹۸۹ در مقابل یک ستون از تانک‌ها ایستاده بود، پس از آنکه ارتش چین اعتراضات میدان تیتانمن را سرکوب کرده بود. هویت و سرنوشت آن مرد به طور رسمی ناشناخته باقی ماند اما بسیاری از مردم خاطره ای شبیه به دویدن و کشته شدن او توسط تانک‌ها را به یاد می‌آورند.

9 هات داگ اسکار مایر

هات داگ اسکار مایر

نام تجاری مشهور هات داگ و نهارهای گوشتی در واقع اسکار مایر (Mayer) است، اگر چه بسیاری از مردم آن را به عنوان (Meyer) به یاد می‌آوردند، حرف E به جای A در اولین هجا!

8 اسکار لئوناردو دی کاپریو

اسکار لئوناردو دی کاپریو

زمانی که لئوناردو دی کاپریو در نهایت در فوریه ۲۰۱۶ اولین اسکار خود را برنده شد یک لحظه تاریخی در سینمای جهان رقم خورد. با این حال، برخی از مردم به وضوح به یاد می‌آورند مراسمی که دی کاپریو در آن اسکار را برد چندین سال زودتر اتفاق افتاده است.

7 بهبود پاتریک سوویزی

بهبود پاتریک سوویزی

پاتریک سوویزی رقاص و بازیگر آمریکایی در ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۹ در ۵۷ سالگی بر اثر سرطان پانکراس جان خود را از دست داد، اما یرخی از مردم بهبود کامل او پس از بیماری کشنده را یه خاطر می‌آورند.

6 بازی مونوپولی

بازی مونوپولی

آیا مرد مونوپولی که یک عینک تک چشمی می‌پوشید را به یاد می‌آورید؟ شما تنها نیستید! با این حال، اگر با دقت به او نگاه کنید متوجه می‌شوید که او عینک تک چشمی نمی‌پوشد. او هرگز این کار را نکرده بود.

5 موقعیت جغرافیایی سری لانکا

موقعیت جغرافیایی سری لانکا

اثر ماندلا اغلب در جغرافیا نیز رخ می‌دهد زیرا بسیاری از مردم جزیره‌ها، سرزمین‌های بزرگ و کشورها را در موقعیت‌های دیگر به خاطر می‌آورند. یکی از رایج‌ترین خاطرات جایگزین در رابطه با سری لانکا است. تعداد زیادی از مردم به خاطر می‌آورند که این جزیره در جنوب هند واقع شده است نه در جنوب شرقی آن، جایی که نقشه‌ها نشان می‌دهند.

4 دم پیکاچو

دم پیکاچو

بسیاری از طرفداران بازی پوکمن، پیکاچو را به خاطر می‌آورند، متداول‌ترین شخصیت سریال که انتهای دمش سیاه رنگ بود. بعضی از آن‌ها پیکاچو را نقاشی می‌کردند و حاضر بودند قسم بخورند که نوک سیاهی در انتهای دمش دارد. خب، در واقعیت که اینطور نیست.

3 عبارت ملکه سفید برفی

عبارت ملکه سفید برفی

اکثر مردم ملکه شرور در کارتون سفید برفی و هفت کوتوله را به یاد دارند که به آینه خود نگاه می‌اندازد و می‌گوید: «آینه، آینه روی دیوار»؛ اما اگر هر نسخه از این فیلم را نگاه کنید، متوجه می‌شوید که این عبارت هرگز گفته نشده است. جمله حقیقی در واقع «آینهٔ جادویی روی دیوار» است!

2 مرگ مارتین لوتر کینگ جونیور

مرگ مارتین لوتر کینگ جونیور

نسخه اصلی که ترور مارتین لوتر کینگ جونیور را توصیف کرده می‌گوید که وی به ضرب گلوله تیرانداز ارل ری در ۴ آوریل ۱۹۶۸ در هتل بزرگ لورن در ممفیس کشته شده است. این اسلحه در واقع یک تفنگ رمینگتون گیم مستر متعلق به ارل ری بوده که شلیک شده بود. با وجود این، بسیاری از مردم کشته شدن او را با سلاحی دیگر، اغلب تفنگ ساچمه ای یا بمب به یاد می‌آورند.

1 مرگ نیل آرمسترانگ

مرگ نیل آرمسترانگ

یکی از مهم‌ترین فضانوردان جهان و اولین انسانی که بر ماه قدم نهاد، نیل آرمسترانگ بود که در ۲۵ اوت ۲۰۱۲ در سینسیناتی اوهایو درگذشت. باور رایج در میان طرفداران وی این است که او یک سال بعد در سال ۲۰۱۳ درگذشته است.

بیشتر بخوانید: ۲۰ پدیده عجیب در دهه گذشته که هنوز توضیحی برای آن ها وجود ندارد

مطلب قبلی۲۰ قدرت فوق‌العاده که آرزومند داشتن آن‌ها هستیم
مطلب بعدی۲۰ واقعیت شگفت انگیز درباره بدن انسان

22 دیدگاه

  • رنگ سبز مجسمه آزادی بخاطر اینه که در زیر اون از مس استفاده شده و اینکه میگی سفید بوده کاملا درسته ولی ب مرور زمان با ترکیب مس و اکسیژن رنگش مایل به رنگ سبز شده

 1. ببخشید من تو یه سریال جدید یه اسم گلپری شک دارم نوشته بود تو ۲۰۱۸ اکران شده اما من ۳ یا ۴ سال پیش اینو دیده بودم آهنگش هم به خاطرهه اما الان آهنگش نصفه میگه هنوز اکران نشده

  • من متاسفانه این سریال رو ندیدم و ازش اطلاعی ندارم، ولی به نظرم در موردش تحقیق کنید، ممکنه یک خاطره گروهی و اثر ماندلا باشه

 2. من دم جرج و قسمت مشکی بالای دم پیکاچو رو کاملا تو ذهنم میبینم و تو اینکه تو بازی مونوپولی اون پیرمرد یه عینک تک چشمی داشت شکی ندارم!!!
  جرج با دمش تاب میخورد پس اگه دم نداشت با چی ازدرخت تاب میخورد؟

 3. به نظر من بی اساسه نلسون ماندلا ۲۰۱۳ مرد که اسم خیابان جردن گذاشتن ماندلا. کسی که تو زندان سال ۱۹۸۱ مرده خوب خیلی ها علمشو ندارن و این افرادو باهم قاطی میکنن

 4. منم وقتی مرگ ماندلارو شنیدم تعجب کردم با خودم میگفتم اینک مرده بود پس چرا الان باز دوباره مرد ؟!!!
  البته دنبالشو نگرفتم که قضیه چی بوده و درباره اثر ماندلا هم چیزی نمیدونستم تا اینک چن وقت پیش فهمیدم یه همچین اثری هس و من تنها کسی نیستم ک فکر میکرده ماندلا قبلا مرده واقعا عجیب

 5. من هـم حاضرم قسم بخورم که درتابلونقاشی هـنــری هـشتم چیزی در دست راست پادشاه هست.
  یک شی زرد رنگ که یجورایی شبیه غلاف خنجر هست..
  واقعآهیچکدوم ازشما نمی بینیدش؟
  البته من واقعامتفاوت هستم وبابتش”خدا”راشاکرم..
  Mokhalef

 6. خیلی ماندلا های دیگه هم هستن مثلا تو لوگو ها شما یادتون میاد کارتون looney tunes رو؟ من قشنگ واضح یادمه که اسمش looney toons بود! الان هیچ جا مدرکی ازش نیست ولی من کاملا مطمئنم که tunes نبود لطفا اگه شما هم یادتونه بگین چون واقعا عجیبه من صحنه ی تیتراژش یادمه میگفت looney toons نه tunes

 7. وای دست راست پادشاه در تابلوی هولباین که خالی نیست. یه چیزی شبیه دستکش تو دستاش گرفته

 8. خیلی جالبه زمان قرعه کشی میزبانی المپیک روسیه عصر اتفاق افتاد ولی صبحش من یادمه تلویزیونهای خارجی اعلام کردن روسیه است من از صبحش به همه میگفتم روسیه میزبان شد ولی همه میگفتن غروب فردا تازه قرعه کشیه
  یا یادمه سال ۱۳۷۳ یه دنباله دار بمدت ۲ سال تو اسمون بود ولی هیشکی یادش نیست هیج جا هم خبری ازش نیست

 9. یعنی بعضی از ما ها توی یه دنیای موازی هستیم که بعضی از چیز هایی که قبلا دیدیم و به یاد داریم الان فرق دارن یا هیچ عکس و نشونی هم در گوگل نیست من یادمه تا یک ماه پیش وقتی در گوگل سرچ می کردم مونوپولی هم عکس با عینکش بود و هم بدون عینکش اما الان فقط بدون عینکش هست و من یادمه در انیمیشن اسمورف ها پدربزرگ اسمورف ها کلاهش آبی بود مثل بقیه اما الان قرمزه خیلی عجیبه واقعا شاید هم بازی زندگی هست نمیدونم چی بگم

 10. خیلی جالبه من تا حالا دوبار در سال های متفاوت خبر مرگ آمیتاب باچان بازیگر هندی رو شنیدم در صورتی که هنوز زنده است!!😐 واقعا چراااا؟؟ چند سال پیش مرد که

 11. فقط میتونم بگم پشمام…
  مخصوصا اون مونوپولیه
  کاربر سم، یه دنباله دار سال۲۰۰۰ تو هوا دیده میشد که شما ممکنه با اون قاطی کرده باشین. حالا نمیدونم

دیدگاه خود را ارسال کنید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here